Muratpaşa’da Hıdırellez kutlaması
06.05.2018
Muratpaşa Belediyesi, Hıdırellez’i Yenikapı’da kutlayacak. Cumartesi, Şükrü Solmaz Parkı’nda başlayacak kutlamalar pazarın ilk ışıklarıyla Kaleiçi Yat Limanı’nda hareket edecek teknelerle Hıdırellez dileklerinin Akdeniz’in mavilikleriyle buluşmasıyla sona erecek.
Muratpaşa Belediyesi, efsaneleri, inanışları, gelenekleriyle doğanının uyanışının müjdecisi Hıdırellez’i, Antalya’nın Kaleiçi surları dışındaki ilk yerleşim yeri Yenikapı’da kutlayacak.

Yenikapı Sosyal Yardımlaşma Derneği’nin de katılacağı kutlamalar 5 Mayıs Cumartesi saat 18.00’de başlayacak. Antalya’da Hıdırellez kutlamalarının adresi Şükrü Solmaz Parkı olacak. Yenikapılı müzisyenlerin ve sevilen yerel sanatçı İzmirli Necati’nin sahne alacağı kutlamalar gece saat 23.00’de kadar devam edecek.

Pazar günün ilk ışıklarıyla birlikte, gece gül ağacına asılan ya da toprağa gömülen Hıdırellez dilekleri Akdeniz’in mavilikleriyle buluşması için Kaleiçi Yat Limanı’nda buluşacak. Muratpaşa Belediyesi’nin düzenlendiği organizasyonla saat 05.00’de Yat Limanı’ndan hareket edecek teknelerden Hıdırellez’in en güzel dilekleri Akdeniz’in maviliklerine bırakılacak.

6 Mayıs Pazar sabahı teknelere denize açılmak isteyen Muratpaşa sakinleri, Turunç Masa’nın 444 80 07 numaralı çağrı merkezine isim bildirmeleri yeterli olacak.

Günaydın değerli komşularım;

Bugün Hıdırellez; sabah beşte kalktık ailecek, komşularımızla birlikte iskeleden denize açıldık. Şehrimiz, ülkemiz, insanlarımız için barış, sevgi, saygı, kardeşlik, refah ve huzur temenni ettik. Dileklerimizi denizle buluşturduk.

Oradan ayrıldıktan sonrada ailecek Üç Fidan Parkımıza giderek, 46 yıl önce bugün idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın rölyef anıtlarını ziyaret ettik. Ruhlarına fatiha okuduk. Anıları önünde saygımızı ifade ettik. Kendileri bağımsız Türkiye dedikleri için fikirleri nedeniyle hiç hak etmedikleri halde gencecik yaşta, sırf diğer gençlere ibret olsun mantığı içinde öldürülmüşler, idam edilmişlerdi. Çok yanlış bir şekilde bu gerçekleşmişti. Tıpkı geçmişteki diğer siyasi cinayetler gibi, siyasi idamlar gibi. Adnan Menderes de Fatin Rüştü Zorlu da Hasan Polatkan da olduğu gibi son derece yanlıştı.

İdam cezası geri dönüşü olmayan insanlığa sığmayan bir ceza türüdür. Öç almak insanda ilkel bir duygudur. Hele hele devlet de kamu da asla öç alma duygusu ile hareket edilemez. Suçluyu rehabilite etme, suçluyu topluma kazandırma esastır. İnsanlık idam cezası gibi kavramları aşabilmek için yüzyıllardır kendi kendine tartışıyor vicdan muhakemesi yapıyor.

Allah'ın verdiği canı ancak Allah alır. Bu vesileyle bir kez daha ifade edelim ki idam cezasına karşıyız.
Etiketler : hıdırellez,dilek,kutlama,yenikapı,turunç masa,akdeniz mavilikleri