Antalya’da Cumhuriyet Bayramı kutlamaları için yüz binler biraraya geldi Başkan Uysal’dan tarihi konuşma
29.10.2018
Antalya’da Muratpaşa Belediyesi’nin düzenlendiği 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında Belediye Başkanı Ümit Uysal, “Çocuklarımızın ‘Türk’üm, doğruyum, çalışkanım’ demesinde faşizm bulmaya çalışıyorlar. Kardeşim, siz de demokratlık varsa, cezaevindeki gazeteci sayısını düşürün. Siz de demokratlık varsa hakimlerin ve savcıların üzerindeki baskıyı kaldırın, yargı bağımsızlığı getirin. Siz de zerre kadar demokratlık varsa, kişisel hak ve hürriyetleri genişletin, gelir dağılımı uçurumunu engelleyin” diye konuştu.
Muratpaşa Belediyesi’nin Cumhuriyet için Antalya El Ele Platformu’yla birlikte düzenlendiği Cumhuriyet’in ilanının 95’inci yıl dönümü kutlamaları Konyaaltı’ndan fener alayıyla başladı.

FENER ALAYI

Başkan Uysal’ın eşi Ümran Uysal ve oğlu Efe’yle birlikte katıldığı fener alayında CHP Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul, CHP Antalya Milletvekilleri Çetin Osman Budak, Cavit Arı, Aydın Özer, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç da yer aldı. Dev boyutlarda Atatürk ve Türk bayraklarının açıldığı fener alayında 600 metre uzunluğundaki Türk bayrağı da elden eden uzanarak Konyaaltı’nın varyantını sardı. Kutlamalara Antalya İşadamları Derneği de denizden tekneyle katıldı.  Konyaaltı varyantından başlayan fener alayı Cumhuriyet Meydanı’nda sona ererken kutlamalar meydanda Antalyalı rapçi Şanışer ve ardından Grup Ayna konseriyle devam etti.

YÜZ BİN KİŞİ ANDIMIZ’I OKUDU

Ayna konserinin ardından Cumhuriyet için Antalya E Ele Platformu’nun oluşturan demokratik kilte örgütleri sahneye çıkarak Meydanı dolduran on binleri selamladı. Platform adına Atatürkçü Düşünce Derneği Antalya Şube Başkanı İbrahim Daş’ın yaptığı konuşmanın ardından Muratpaşa Belediyesi kreş öğrencilerinden Nesrin Özdemir, meydanı dolduran on binlerle birlikte ‘Andımız’ okudu.

Belediye Başkanı Ümit Uysal, Cumhuriyet Meydanı’nda konuşmasında “Yağmur yağdı, soğuk oldu, fırtına oldu, siyasetini havası soğudu, milli bayramlarımız kutlanmaz oldu ama her 29 Ekim’de her 19 Mayıs’ta her 30 Ağustos’ta Cumhuriyet Meydanı’nda buluştuk. Bugün son 4 yılda buluşmalarını en kalabalığını yaşıyoruz. Bugün burada yüz bin kişi beraberiz” diyerek başladı.

SAVAŞ MEYDANLARINDA KURULDU

Türkiye Cumhuriyeti’nin parçası olduğu coğrafyadaki farklı olduğunu, herhangi bir cumhuriyet olmadığını kaydeden Başkan Uysal, “Bizim cumhuriyetimiz savaş meydanında kurulmuştur. İşgal altında bir ülkenin direnişiyle ortaya çıkmıştır” dedi. Ancak bu durumun Türkiye’de bir kısmı yönetim kademesinde bulunan insanlar tarafından anlaşılmadığını kaydeden Başkan Uysal, “Bizim cumhuriyetin başka cumhuriyetlerden farkını kavrayamıyorlar” dedi.  Başkan Uysal, şöyle konuştu:

“Bizim cumhuriyetimiz bir ulus inşa eden bir cumhuriyettir. Anadolu’daki bütün insanlardan bir ulus inşa eden cumhuriyettir. Bizim cumhuriyetimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarınca 100 yıl öncesinden demokrasiye, çok partili yaşama geçeceği vurgulanana vurgulana kurulmuştur. Bizim cumhuriyetimiz, meşruti monarşiden büyük bir kurtuluş savaşıyla halk yönetimine geçen bir cumhuriyettir. 100 önce aynı topraklarda olduğumuz Suriye’yle, Ürdün’le bugün farkımız neyse cumhuriyetimizin de farkı budur. İşte Gazi Mustafa Kemal Atatürk, işte cumhuriyet budur. Bütün eksikliklerine rağmen Türkiye’yi Ortadoğu’nun İsviçre’si yapmıştır. Türkiye cumhuriyeti, demokratik, laik sosyal hukuk devleti olarak emsal ülkelere 50 yıl fark atmıştır.”

‘SİZ DE DEMOKRATLIK VARSA’

Cumhuriyetin aynı zamanda Türkiye’nin ekonomik refahın da temeli olduğunun altını çizen Başkan Uysal, cumhuriyeti sonsuza dek yaşatacağının sözünün verirken konuşmasına şöyle devam etti:

“Durmadan etnik farklılıklarımızdan söz etmenizden bıktık. Biz Anadolu’da yaşayan bütün insanlar bütün farklarımıza rağmen millet olmaya ant içtik. Tasada ve kederde birlik olmaya,  çocuklarımızın geleceğini beraber kurmaya ant içtik. Atatürk’ün önderliğinde bir ulus olduk. Bizim her türü törenimize kulp takanlar, Öğrenci Andı’nda bile faşizm bulmaya çalışanlar, ağababalarının danışmanlık yaptıkları yerlerin durumuna baksınlar. Ulus devletlerden vazgeçiyorlar mı vazgeçmiyorlar mı? Bunu bir tespit etsinler önce. Bu ülkenin insanı bir bütündür.  İnsanlarımız ayrışmak, ayrıştırılmak istemiyor. Farklılıklarımızı sevgi ve sayıyla karşılayarak birbirimizi olduğumuz gibi kabul ederek, çocuklarımızla beraber geleceğe doğur etle tırnak gibi kardeşçe yürümekte kararlıyız. Bize demokratlık taslıyorlar. Çocuklarımızın ‘Türk’üm, doğruyum, çalışkanım’ demesinde faşizm bulmaya çalışıyorlar. Kardeşim, siz de demokratlık varsa, cezaevindeki gazeteci sayısı düşünün, siz de demokratlık varsa hakimlerin ve savcıların üzerindeki baskıyı kaldırın, yargı bağımsızlığı getirin. Siz de zerre kadar demokratlık varsa, kişisel hak ve hürriyetleri genişletin, gelir dağılımı uçurumunu engelleyin. Demokrasinin d’sinden nasibinizi almışsanız haber alma özgürlüğünün verin insanlarımızın basın tekelini kaldırın.”

AŞACAĞIZ

Başkan Uysal Türkiye’nin bir şaşkınlık döneminden geçtiğini belirterek, devam ettiği konuşmasında “Ülkemizi ekonomik krize, gençlerimiz işsizliğe sürükleyen, askerlerimizin donarak ölmesinde aynı şaşkınlık var. Biz bunun aşacağız” dedi.

Konuşması sık sık alkışlarla, sloganlarla kesilen Başkan Uysal’ın konuşmasının ardından Muratpaşa Belediyesi’nin Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Cem Adrian konseriyle sona erdi.
Etiketler : fener alayı,cumhuriyet bayramı,konser,kutlama